Blog:

Otvoren 58 milijuna eura vrijedan Poziv: „Ulaganje u učinkovitu upotrebu resursa i potpora prelasku na kružno gospodarstvo“

Datum objave: 4. 11. 2024

Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije objavilo je Poziv za Ulaganje u učinkovitu upotrebu resursa i potpora prelasku na kružno gospodarstvo iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.  Bespovratna sredstva Poziva iznose 58 milijuna eura, pri čemu je 20 milijuna eura predviđeno za recikliranje biootpada, 20 milijuna eura za recikliranje građevnog otpada te 18 milijuna eura za recikliranje otpadne plastike.

Riječ je o Pozivu u okviru reformske mjere NPOO-a „Program smanjenja odlaganja otpada“, a Pozivom će se povećati kapaciteti RH za recikliranje građevnog otpada, biootpada te otpadne plastike i tako doprinijeti unaprjeđenju sustava gospodarenja otpadom, povećanju učinkovitosti upotrebe resursa te poticanju prelaska na kružno gospodarstvo.

Također, dodatno će se potaknuti provedba ciljeva Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske do 2028., uključujući recikliranje i pripremu za ponovnu uporabu najmanje 60 % mase komunalnog otpada, odvojeno sakupljanje i recikliranje 36 % biootpada iz komunalnog otpada, odvojeno sakupljanje i oporabu najmanje 60 % otpadne ambalaže proizvedene na području RH te recikliranje 55 % - 80 % otpadne ambalaže namijenjene materijalnoj oporabi, kao i 65 % otpadne ambalaže, do kraja 2025. Osim toga, Poziv će doprinijeti ostvarenju zadanog cilja oporabe najmanje 70 % mase neopasnog građevnog otpada.  
 
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 70 tisuća eura, a najviši iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 1,8 milijuna eura za ulaganja u recikliranje biootpada, milijun eura za ulaganja u recikliranje građevinskog otpada te 800 tisuća eura za ulaganja u recikliranje otpadne plastike.

Prihvatljivi prijavitelji i projektne aktivnosti

Na natječaj se mogu prijaviti mala, srednja i velika poduzeća koja su registrirana i djeluju u Hrvatskoj. Prihvatljivi troškovi odnose se na izravne i neizravne troškove vezane uz realizaciju projekta, kao što su nabava opreme, ulaganja u tehničku infrastrukturu, troškovi savjetovanja, kao i istraživanja i razvoj vezani uz kružno gospodarstvo.

Prihvatljive aktivnosti i troškovi koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva uključuju sljedeće:

  1. Aktivnosti i troškovi vezani uz nabavu opreme za recikliranje:

    • Nabava strojeva, uređaja i opreme namijenjene recikliranju;
    • Nabava radnog vozila s kompletnim strojevima, uređajima i opremom za recikliranje otpada;
    • Montaža i podešavanje strojeva, uređaja i opreme za recikliranje;
    • Građenje, odnosno izvođenje radova potrebnih za ugradnju opreme za recikliranje, u skladu s Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (NN 112/17, 34/18, 36/19, 98/19, 31/20, 74/22, 155/23);
    • Sve ostale neophodne aktivnosti u svrhu puštanja u pogon nabavljene opreme za recikliranje.
  2. Aktivnosti i troškovi usluga stručnog nadzora građenja:

    • Troškovi nadzora u skladu s Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (NN 112/17, 34/18, 36/19, 98/19, 31/20, 74/22, 155/23).

Kriteriji za odabir i intenzitet potpore

Projekti će se ocjenjivati prema utjecaju na okoliš, stupnju inovativnosti, doprinosu smanjenju emisija te potencijalu za stvaranje dugoročnih pozitivnih učinaka. Osim ekoloških kriterija, naglasak će biti stavljen na financijsku održivost projekta, njegovu provedivost te doprinos konkurentnosti poduzeća na tržištu.

Intenzitet potpore ovisi o veličini poduzeća i vrsti aktivnosti koja se provodi. Najveći intenzitet potpore očekuje se za projekte koji značajno doprinose prelasku na kružne modele poslovanja te koji demonstriraju visoku razinu inovativnosti u uporabi resursa.

Maksimalni iznos bespovratnih sredstava po projektu definiran je sukladno veličini poduzeća i ukupnom proračunu natječaja, čime se osigurava da raspoloživa sredstva budu dodijeljena u skladu s potrebama tržišta i kapacitetima pojedinih prijavitelja.

Prednosti za poduzeća i okoliš

Prelazak na kružno gospodarstvo donosi višestruke prednosti za poduzeća: osim ekoloških koristi, smanjenje otpada i optimizacija resursa rezultiraju smanjenjem troškova proizvodnje i poslovanja, povećanjem efikasnosti te jačanjem imidža poduzeća u očima sve osvještenijih potrošača. Korištenje novih tehnologija i modela poslovanja dodatno doprinosi povećanju konkurentnosti poduzeća i otvara vrata za nova tržišta, uključujući ona u Europskoj uniji gdje su propisi o ekološkoj održivosti sve stroži.

Prijavom na ovaj natječaj poduzeća imaju priliku postati dio globalnog trenda ekološke održivosti, čime ostvaruju ne samo kratkoročne financijske koristi već i dugoročno pozicioniranje na tržištu koje sve više vrednuje poslovnu odgovornost prema okolišu.

Help
Trebate li našu pomoć prilikom pridobivanja sredstava? Pošaljite nam upit i porazgovarati ćemo o mogućnostima suradnje. Kontaktirajte nas
E-novosti

newsletter

Želite svaki tjedan primati korisne vijesti iz svijeta EU fondova?