Strategija pametne specijalizacije (S3) je strateški koncept razvijen na razini EU-a u kojem se horizontalnim inovacijskim politikama dodaju vertikalne, sektorski specifične politike kako bi se javna sredstva u području istraživanja, razvoja i inovacija (IRI) usmjerila u područja s najvećim kapacitetima i prilikama za transformaciju i budući rast te tako osigurala konkurentnost gospodarstva i napredak društva.
Hrvatska S3 do 2029. dio je strateškog okvira definiranog Nacionalnom razvojnom strategijom 2030 i predstavlja glavnu strategiju u području IRI-ja u periodu do 2029. godine, a ujedno je i strateška podloga za financiranja projekata iz EU fondova u području IRI-ja. Zamišljena je kao nastavak prethodne S3 2016. - 2020., a po potrebi će se usklađivati i s budućim trendovima i potrebama dionika nacionalnog inovacijskog sustava (NIS).
Posebni ciljevi strategije pametne specijalizacije
S3 do 2029. godine ima tri ključna posebna cilja koja su usmjerena na:
- Povećanje inovacijske učinkovitosti – cilj je omogućiti brži i jednostavniji razvoj, testiranje i primjenu inovacija u gospodarstvu
- Poboljšanje znanstvene izvrsnosti – cilj je unaprijediti kvalitetu i kapacitete znanstvenih istraživanja u Hrvatskoj kako bi se potaknule vrhunske inovacije kroz ulaganja u istraživačku infrastrukturu, podršku znanstvenicima i sl.
- Premošćivanje jaza između istraživačkog i poslovnog sektora – ovaj cilj se fokusira se na jačanje suradnje između znanstvenih institucija i poduzetnika kako bi se istraživanja brže i lakše primjenjivala u praksi
Tematska prioritetna područja (TPP-i)
Uz nacionalnu horizontalnu intervencijsku logiku i regionalne planove za industrijsku tranziciju, S3 do 2029. na nacionalnom nivou definira sedam vertikalnih tematskih prioritetnih područja ulaganja u kojima postoje razvojni kapaciteti i potencijali za IRI te stvaranje specifičnog tematskog ekosustava. To su:
- Personalizirana briga o zdravlju,
- Pametna i čista energija,
- Pametan i zeleni promet,
- Sigurnost i dvojna namjena - svijest, prevencija, odgovor i sanacija,
- Održiva i kružna hrana,
- Prilagođeni i integrirani proizvodi od drva te
- Digitalni proizvodi i platforme.

Financiranje poduzetničkih ideja u S3 područjima
U većini EU natječaja koji se očekuju tijekom 2025. godine, jedan od ključnih kriterija prihvatljivosti jest doprinos projekta ili njegovih rezultata jednom od tematski definiranih prioritetnih područja strategije pametne specijalizacije (S3).
Ova usmjerenost omogućava poduzetnicima koji djeluju unutar navedenih sektora lakši pristup bespovratnim sredstvima te potporama za inovacijske projekte.
Ukoliko je vaša djelatnost povezana s prethodno istaknutim TPP-ima, tijekom 2025. godine možete očekivati veći broj prilika za sufinanciranje vlastitih poslovnih inicijativa.
Vlada Republike Hrvatske donijela je Strategiju pametne specijalizacije do 2029. na svojoj sjednici održanoj 13. prosinca 2023.
Strategija pametne specijalizacije do 2029.